WIP limit není brzda. Je to bezpečnostní pás.

Work in no-flippin-progress
V produktovém vývoji se hodně točí o agilních frameworcích a strategiích, o Scrumu, Kanbanu, DevOps a NeMůjJobs. Ale mezi tím vším chaosem je jeden jednoduchý princip: limituj si WIP, nebo se utopíš ve vlastní sračce.
"Čím víc toho mám na stole, tím dýl to všechno bude v průměru trvat." Tohle není jen něčí názor, stojí za tím tvrdá matematika. Už 64 let. Přesto mají lidi inherentní dojem, že je to nesmysl a že tlačit víc úkolů je zkrátka must. A že to všechno zvládnou. Jako když Tyler Durden na G-talku tvrdil, že zvládnul perník.
Velký Work In Progress je zkrátka něco, co nechceš. Představ si, že si v kuchyni a chceš udělat pět jídel najednou. Máš rozvařený těstoviny, nedodělaný řízek, rozdělanou omáčku, brambory na půl uvařený a do toho smažíš palačinky. Všude bordel, všechno napůl a nic není k jídlu.
Tohle je přesně přehnanej WIP.
Takový to “hele, od tohohle jsem teď na chvíli odskočil”, nebo “ještě to nemůžem deploynout, protože Jarda nemá štempl od security”.
Co je WIP limit?
WIP limit je jasně daný omezení počtu úkolů, co můžou být v jednu chvíli rozdělaný. Ať už se bavíme o jednotlivcích, týmech, nebo celý firmě. Budu se na to teď dívat optikou týmu.
Typicky se WIP nastavuje pro jednotlivé fáze v procesu - například „Development“, „Testing“ nebo „Deployment“.
Když zůstanu příkladem v kuchyni, je to jako když máš jen 3 plotýnky. Když začneš vařit na všech třech, fajn. Ale chceš tam hodit ještě čtvrtý hrnec? Smůla. Už není místo. Takže musíš nejdřív něco dovařit, sundat z plotny, a teprve pak se pustit do dalšího.
To je WIP limit. Chrání vás před tím, abyste si nepřetížili kuchyň a nespálili půl menu.
Cílem není brzdit tým, ale udržet tok práce zdravý a plynulý. Takovej BESIP produktovýho vývoje.
Proč je to důležitý?
1. 👊 Nutí tě DODĚLÁVAT, ne jen ROZDĚLÁVAT
Tvoje Jira jinak vypadá jak skladiště rozbitejch ledniček – všechno má etiketu, ale nic nefunguje. Každej ticket má čtyři komentáře, pět otázek a nula odpovědí. Všichni předstíraj, že to někdo řeší. Nikdo nic neřeší.
WIP limit tohle koriguje. Další metrika, která tomuhle opravdu utne je Work Item Age (o té zas jindy), ale WIP limit aspoň krotí ty ticketový kowboye.
2. 🤥 Multitasking je lež, stejně jako to, že šéf ví, co děláš
Když máš rozdělaných pět věcí, děláš je všechny na hovno. Je statisticky větší pravděpodobnost, že někde uděláš chybu. Navíc tě přepínání mezi úkolama zpomalí víc než ranní kocovina po firemní párty (podle studií i 20–30 % z celkového času). Říkaj tomu switch cost effect. Lidskej mozek není multithreadovanej. To, co se ve skutečnosti opravdu děje, je akurát rychlý přepínání kontextu. Ne multitasking. Má to ohromný dopady, reálně to z tebe dělá dementa (a o tom asi taky jindy).
Výsledek? Dodáváš pomalejc, každá věc je “v nějakým stavu” a když se tě někdo zeptá v jakém, tak se akorát zamotáš do vlastní výmluvy.
3. 💰 Za "skoro hotovo" si nikdo nic nekoupí
Můžete mít deset featurek v testování, pět ve vývoji a dvě v návrhu… ale dokud to není venku, je to firmě k banánu. Stakeholder na to kouká a říká: “No a kdy to bude?” A ty krčíš rameny a hledáš dalšího nebožáka, na kterýho to hodit.

WIP může vytvářet iluzi pokroku, ale reálně nedodáváte nic.
4. 🚨 Vizuální facilitátor
Když nastavíte WIP limity, a někde je problém (např. kupící se tasky v Code Review), je hned vidět kde přesně. To je Low-hanging fruit pro retrospektivy.
Další efekt je, že najednou se začnou lidi ptát: „Hele, je plnej WIP a když si vezmu novej ticket, Scrum Master zas vypění, tak nechce někdo s něčím pomoct?“ To je zázrak komunikace.
5. 📈 Lepší plánování, větší důvěra a pocit sprchového gelu AXE
Menší WIP udělá i z dysgrafiků Schumachery vývoje. Bude to rychlejší a předvídatelnější, protože:

Pokud se ti to zdá složitý, v pohodě.
Zkrátka, hodně budeš někde. Reálně to bude míň stresu. Budeš dodávat. Bude na to větší spoleh. Stakeholdeři to ocení. A to chceš. Nebo bys aspoň chtěl, kdybys to celý platil.
Jaký je ideální WIP Limit?

NE, nula to není, to byl chyták. To by znamenalo že neděláš nic, jinými slovy status quo.
Například Woody valí WIP = 1. Jedna plotna, jeden WOK. To Pad Thai ti přistane na stole na stole za 30 sekund, ale hlavně - je to ultra chutný.
Ať už se rozhodneš pro cokoliv, na dvě věci se můžeš spolehnout:
- Pondělky stojí za hovno
- WIP má dopad na Cycle Time.
Trápí tě nekonečný dodávky? Vizualizuj WIP a řízni do toho.
Nastavit si WIP limit neznamená pracovat pomaleji. Znamená to pracovat chytřeji. Když snížíš multitasking, odstraníš úzká hrdla a uvolníš tým od zahlcení, zlepší se nejen rychlost, ale i kvalita a spolehlivost.
Rada na závěr?
- Step 1: Měř a limituj WIP.
- Step 2:
- Step 3: Profit.